K
O
N
T
A
K
T
ZAREKLAMUJ SIĘ »
mt7.eu - kupuj bilety online kulig, rabaty na wyciagi

Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej

Teatr w Bukowinie istnieje od ponad 90 lat, a jego aktorami są kolejne pokolenia bukowian którzy z pasją i zamiłowaniem do rodzimej kultury wystawiają sztuki na deskach Domu Ludowego.

Został założony w 1923 roku z inicjatywy miejscowych nauczycieli - Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów. Początkowo działał pod patronatem Stowarzyszenia Teatrów i Chórów Włościańskich z siedzibą we Lwowie. Wystawiano wtedy niewielkie sztuki adaptowane do gwary góralskiej m.in. „Gody” Feliksa Gwiżdża i „Zrękowiny u Druzgały” Wojciecha Brzegi. Dokładano wszelkich starań, by w miarę możliwości, aktorzy występowali w strojach regionalnych. Uwieńczeniem każdego przedstawienia był śpiew i taniec góralski.

Wraz z upływem czasu zainteresowanie prezentowanymi przedstawieniami szybko wzrastało. Licznie przychodzili zarówno mieszkańcy Bukowiny jak i sąsiednich wsi. Powodzenie Teatru sprawiało, iż zgłaszała się coraz częściej starsza młodzież, a nieco później dorośli. Nawet goście, przyjezdni chętnie brali czyny udział w pracach organizacyjnych. Podczas zaledwie kilku lat swej działalności członkowie Teatru przygotowali przeszło 20 premier. Wszystkie dochody uzyskiwane przez Teatr przeznaczane były na budowę Domu Ludowego, który początkiem lat trzydziestych stał się jego stałą siedzibą.

Wojna tylko na chwilę przerwała działalność Teatru. Już pod koniec 1945 roku wystawiono sztukę pt. „Narzeczona z Podhala”. Do końca lat czterdziestych ubiegłego stulecia Teatr wyjeżdżał na Górny i Dolny Śląsk, a na Wybrzeżu wystawił sztukę Franciszka Dominika pt. „Ojcowizna”, która została wyreżyserowana przez Stanisławę Pielawską. W 1957 roku kierownictwo zarówno Domu Ludowego jak i zespołu teatralnego objął Józef Pitorak – wszechstronnie utalentowany artysta. Sztuki wychodzące spod jego pióra, grane przez bukowiańskich aktorów ujmowały serca widowni – zarówno przyjeżdżających już wtedy do Bukowiny turystów jak i miejscowych gazdów. „Zielone obycaje”, „Portki”, „Zatraceniec” i „Wesele góralskie” jego autorstwa wystawiane są na deskach Domu Ludowego po dziś dzień.

Dzięki współpracy z Adamem Hanuszkiewiczem 8 stycznia 1961 roku w Ośrodku Telewizyjnym w Łodzi sfilmowano „Zatraceńca” i zaprezentowano go w Teatrze Telewizji. Dwa lata później sztuka ta została nagrodzona przez Zarząd Główny Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego w Warszawie za wybitne treści profilaktyczno-edukacyjne. Wystawienie wspomnianej sztuki na deskach Teatru Starego w Krakowie w dniu 17 lutego 1969 roku było wielką nobilitacją dla bukowiańskich aktorów.

W roku 1971 po śmierci wieloletniego kierownika Domu Ludowego Józefa Pitoraka Teatr przyjął nazwę „Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej”.

Zespół Teatralny, działający pod kierownictwem Józefa Koszarka, w 1973 roku otrzymał od Ministra Kultury i Sztuki nagrodę III stopnia za twórczość artystyczną i upowszechnianie folkloru swojego regionu.

W latach 90-tych została nawiązana współpraca aktorów z Janem Guttem-Mostowym. Dokonał on adaptacji do realiów i gwary podhalańskiej sztuki Aleksandra Fredry: „Gwałtu, rety co się dzieje!”, „Zemsta”, „Damy i Huzary” oraz utwory Moliera: „Lekarz mimo woli”, „Skąpiec”.

W roku 2004 aktorzy Amatorskiego Zespołu Teatralnego zostali uhonorowani przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie specjalnymi dyplomami za wieloletnią działalność służącą rozwojowi kultury polskiej wsi.

W 2009 roku Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej przyznał Bukowiańskiemu Centrum Kultury „Dom Ludowy” Medal 100-lecia Towarzystwa Kultury Teatralnej w uznaniu wybitnych zasług dla kultury teatralnej. 1 października 2010 roku Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej odebrał nagrodę honorową im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie. W 2011 roku Tatrzański Bank Spółdzielczy w Bukowinie Tatrzańskiej objął Honorowy Patronat nad Teatrem. Podczas obchodów Jubileuszu 90-lecia istnienia Teatr otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 2009 roku bukowiańscy Aktorzy stworzyli swoiste sezony teatralne: zimowy i letni. Sztuki wystawiane są w każdą środę o godzinie 20.00.


1999-2025 © MATinternet Zakopane | Powered by MATcms