K
O
N
T
A
K
T
ZAREKLAMUJ SIĘ »
mt7.eu - kupuj bilety bez kolejek na Spływ Dunajcem - Flisacy
Leśnica noclegi

Noclegi w Leśnicy

Dlaczego warto przyjechać do Leśnicy

Leśnica jest podhalańską wsią przynależącą do gminy Bukowina Tatrzańska. Jej historia wiąże się niemal nierozerwalnie z historią Gronia. Ta bliźniacza wieś od wieków nie sprawia jednak historycznych animozji, ale wręcz przeciwnie – współpracuje z Groniem pod każdym względem. Granicę obu wsi wyznacza potok. Jego nurt co raz przebiega przez obie wsie. Dla niezorientowanych może to stanowić problem. Jednak nie dla jej mieszkańców. Są przyzwyczajeni do istniejącej sytuacji i konsolidują współpracę w ramach jej umocnienia. Potok będący granicą zatem łączy a nie dzieli obydwie góralskie wioski.

Z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że pierwsza powstała jednak Leśnica. Jej nazwa zapewne wiąże się z lesistym terenem zastałym przez pierwszych osadników osiedlających się na tym terenie już na pograniczu trzynastego wieku. Pierwsze i potwierdzone wzmianki o górskim osiedlu odnotowane zostały dopiero w roku 1624 w miejscu konfliktu między nowotarskim starostą a magnatami węgierskimi o granicę włości. Ponieważ jednak udokumentowana lokacja wsi miała miejsce w roku 1610, sprawę wygrał starosta nowotarski. W podanej rozprawie jako dowód rzeczowy został przedstawiony protokół wizytacji księdza z Nowego Targu z roku 1617, wymieniającej Leśnicę jako część składową parafii nowotarskiej. Wieś od wieku osiemnastego posiadała kilka przysiółków, w tym osadę Bór należącą do Szaflar. W roku 1973 ostatecznie jednak uznano, że administracyjnie cały teren należy wobec historycznych argumentów do gminy Bukowina Tatrzańska.

Obecnie Leśnica posiada niespełna dwa tysiące mieszkańców i doskonale odnajduje się w panteonie turystycznych wiosek należących do gminy Bukowina Tatrzańska. Krótki przegląd bazy turystycznej i proponowanych noclegów nie pozostawia wątpliwości, że warto zanocować w Leśnicy. Noclegi w Leśnicy nie różnią się jakością oferowanych usług od najbardziej popularnych miejscowości gminy. Co więcej, zawsze można tu liczyć na większe rabaty. Gospodarze pensjonatów wiedzą bowiem o dużej konkurencji bardziej zamożnych sąsiadów z okolicznych wsi i chętniej przystają na negocjacje cenowe.

Leśnica jest wartym kąskiem dla turystów i narciarzy


1999-2024 © MATinternet Zakopane | Powered by MATcms