Jednymi z najbardziej ciekawych wydarzeń kulturalnych, absolutnie zasługujących na zainteresowanie bukowiańskich gości są teatralne przedstawienia wystawiane raz w tygodniu na przestrzeni stycznia, lutego i marca oraz lipca i sierpnia. Olbrzymim zaskoczeniem mogą być dla widzów odtwórcy ról, którymi są górale – mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej. Amatorski zespół aktorów występuje w góralskich ubiorach i posługuje się gwarą. Przyjęty styl wywołuje bardzo przychylną reakcję publiczności i salwy śmiechu w komediach adoptowanych z Moliera i Fredry, na przykład „Gwałtu, rety co się dzieje!”, „Zemsta”, „Damy i Huzary” oraz „Lekarz mimo woli”, i „Skąpiec”. Teatr działa niemal nieprzerwanie od 1923 roku (działalność zawieszona w okresie wojny) i jest regularnie nagradzana na różnych konkursach.
W okresie ferii zimowych wystawiane są przez jeden dzień ,,Jasełka Bukowiańskie” odgrywane przez kilka regionalnych zespołów gminnych. Między innymi są to „Orlynta”, „Mali Wiyrchowianie” i „Wiyrchowianie”
Na początku lutego w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się spektakularna impreza, jaką jest Góralski Karnawał będący również Ogólnopolskim Przeglądem Grup Kolędniczych. Kilkudniowa impreza zawiera również dodatkowe atrakcje. Wśród nich są popisy par tanecznych, konkurs tańca zbójnickiego oraz kumoterki. Warto wiedzieć, że dzięki temu festiwalowi, Bukowina została wpisana do światowego rejestru miejsc karnawałowych, gdzie wpisany jest między innymi brazylijski karnawał w Rio de Janeiro.
Na początku maja w Leśnicy warto odwiedzić festyn pod nazwą Lindada, w lipcu festyn w Brzegach ,,Brzegowskie Nucicki” oraz ,,Dzień Polowaca” w Jurgowie oraz w sierpniu dwa festyny odbywające się w Białce Tatrzańskiej. Są to ,,Wybór Cepra i Ceperki Roku” oraz ,,Wybór Harnasia Roku”.
Największy sukces i rozgłos wśród wszystkich imprez kulturalnych organizowanych przez gminę Bukowina Tatrzańska uzyskały jednak ,,Sabałowe Bajania”. Organizowane od 1967 roku stały się niejako symbolem bukowiańskiej kultury. Ten, początkowo lokalny festiwal szybko stał się festiwalem krajowym a całkiem niedawno nawet zagranicznym. Warto odwiedzić to wydarzenie, tym bardziej że możemy uczestniczyć w wielu dodatkowych atrakcjach. Sabałowe Bajania odbywają się w drugiej połowie sierpnia i trwają kilka dni.