K
O
N
T
A
K
T
ZAREKLAMUJ SIĘ »
mt7.eu - kupuj bilety online kulig, rabaty na wyciagi
Groń noclegi

Noclegi w Groniu

Zarezerwuj w Groniu tanie noclegi

Na Podhalu istnieją dwie wsi, których historii nie sposób oddzielić jednoznacznym sposobem. To właśnie Groń i Leśnica. Nie dzieli ich nawet zwyczajowa granica, jaką jest przebiegający nurt potoku. Toczy się bowiem leniwym nurtem raz po stronie Gronia, raz po stronie Leśnicy. Potok ten zarazem łączy, jak i dzieli obydwie miejscowości bez zbytniej szkody zresztą dla turystycznych walorów wspomnianych wyżej wsi gminy Bukowina Tatrzańska.

Groń jest wsią zlokalizowaną w większości na wschodnim biegu leśnickiego potoku. Przysiółek ten powstał zapewne kilkadziesiąt lat po umocowaniu Leśnicy aktem prawnym w roku 1624, ale data jego powstania nie została dokładnie zapisana w historycznych dokumentach. Nazwa tej wsi wiąże się też zgodnie z historycznym podaniem z położenia na stromym stoku wierchu, opisywanym przez kronikarzy królewskich jako ,,Groń”. Na nim zresztą znajduje się historyczna część Gronia, zwana do dzisiaj Kobylarzówką. Udokumentowaną, pierwszą wzmianką o Groniu zwykło się uważać orzeczenie publicznego sporu o tereny przysiółka zawarte w księgach parafii Ostrowsko. Ponieważ był to spór o granicę terenu, orzeczenie z roku 1635 stanowi potwierdzenie nadania praw wsi Groń do niezawisłości granicznej i ostatecznego oddzielenia od Nowego Targu włącznie z prawem do kolęd (akt ten dotyczy również Bukowiny, Waksmundu i Białki). Nie figurujący wówczas w oficjalnej dokumentacji Groń jest jednak ujmowany w roku 1569 jako część przysiółków przynależnych do parafii Nowy Targ.

W wyniku zmian geopolitycznych, Groń ostatecznie został przypisany parafii w Białce Tatrzańskiej. W okresie powojennym Groń i Leśnica na mocy porozumienia mieszkańców utworzyły własną parafię i zbudowany został wspólny kościół sfinansowany w większości ze składek ówczesnych parafian. Groń od roku 1973 jest oficjalnie w granicach gminy Bukowina Tatrzańska. Liczba jego stałych mieszkańców liczy sobie niespełna dwa tysiące ,,dusz”, ale liczba miejsc noclegowych opiewa na prawie kilkaset kwater. Rezerwując noclegi w Groniu musimy liczyć się zatem z wielką intymnością rezerwowanego urlopu, spokojem i wyciszeniem związanym z nadmiarem pracy oraz bezpośrednim dostępem do atrakcji turystycznych. Te, są gwarantowane zwłaszcza dla zmotoryzowanych turystów i narciarzy. W najbliższej okolicy (kilkanaście kilometrów odległości), zlokalizowanych jest bowiem kilka stacji narciarskich o znaczeniu międzynarodowym, dwa kompleksy basenów termalnych oraz wiele innych atrakcji. Noclegi w Groniu niewątpliwie mogą stanowić duży atut zwłaszcza, że są bardzo konkurencyjne cenowo w porównaniu z Bukowiną Tatrzańską, tudzież Białką.

Groń to przede wszystkim przytulne kwatery prywatne


1999-2025 © MATinternet Zakopane | Powered by MATcms