K
O
N
T
A
K
T
ZAREKLAMUJ SIĘ »
mt7.eu - kupuj bilety bez kolejek na Spływ Dunajcem - Flisacy

Dom Ludowy

Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” to prężnie działająca jednostka, która za główny cel obrała pielęgnowanie tradycji, zaszczepienie jej w sercach młodego pokolenia, a także promowanie kultury góralskiej w Polsce oraz poza jej granicami.

W Domu Ludowym działają 3 zespoły regionalne: przedszkolny „Orlynta”, szkolny „Mali Wiyrchowianie” i młodzieżowy „Wiyrchowianie”. W sumie skupiają około 100 młodych bukowian, którzy pod okiem instruktorów podnoszą swoje umiejętności z tańca, śpiewu i gry na instrumentach. Jednostka ta patronuje również 11 zespołom regionalnym z Gminy Bukowina Tatrzańska: „Mali Białcanie” i „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, Zespół Regionalny „Małe Podhale” i „Podhale” Grupa Spiska z Jurgowa, Zespół Regionalny „Ciardasie” i „Koce Łapki” z Czarnej Góry, Zespół Regionalny „Trzy Potoki” z Rzepisk, Zespół Regionalny „Mali Brzegowianie” i „Brzegowianie” z Brzegów Zespół Regionalny „Ślebodni” i „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia. Zespoły te można zobaczyć podczas czwartkowych „Posiadów góralskich” (styczeń – luty oraz lipiec – sierpień), a także podczas wydarzeń kulturalnych odbywających się nie tylko w Bukowinie Tatrzańskiej.

Dom Ludowy to miejsce, gdzie od 1999 roku uczy swoich podopiecznych Szkoła Ginących Zawodów. Dzieci biorą udział w zajęciach z ceramiki, malarstwa na szkle i snycerki. Chętnie wprowadzane w tajniki rękodzieła są grupy z poza bukowiańskiej gminy, które twórczo chcą spędzić wolny czas.

Do dyspozycji turystów jest również część hotelowa. W 6 pokojach o standardzie turystycznym jest łącznie 40 miejsc noclegowych.

Chlubą Domu Ludowego jest, działający, już od ponad 90 lat Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka. Wielokrotnie nagradzany, ciepło przyjmowany przez publiczność wystawia sztuki zaadaptowane do realiów i gwary góralskiej. Zarówno podczas sezonu zimowego jak i letniego, w środowe wieczory scena Domu Ludowego należy do aktorów Teatru.

Szczegółowy kalendarz wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie www.domludowy.pl

W trakcie całego roku Dom Ludowy tętni życiem.

Serdecznie zapraszamy!

Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim - "Sabałowych Bajań" i "Góralskiego Karnawału"


1999-2024 © MATinternet Zakopane | Powered by MATcms