K
O
N
T
A
K
T
ZAREKLAMUJ SIĘ »
mt7.eu - kupuj bilety online kulig, rabaty na wyciagi

XXI Festyn Białczański

Wielki festyn - wielkie atrakcje
Czym zaskoczy Cię XXI Festyn Białczański?
 
W pierwszy weekend sierpnia Białka Tatrzańska stanie się stolicą najlepszej zabawy i najpiękniejszej muzyki! To właśnie tutaj odbędzie się Festyn Białczański - impreza, która łączy wszystkich ceprów i górali w jedną wielką rodzinę. Organizatorzy zadbali o to, by każdy z gości 21‑ej edycji Festynu bawił się znakomicie. Jakich atrakcji możemy się zatem spodziewać?

Zagrają wielkie gwiazdy polskiej sceny

W tym roku białczańska scena wypełni się po brzegi najpiękniejszymi, polskimi melodiami. Już pierwszego dnia zagrają na niej muzyczni giganci i specjaliści od doskonałej zabawy, czyli Kamil Bednarek i zespół Piersi. Kamil Bednarek rozkołysze publiczność już o 18, prezentując swoje wielkie przeboje takie jak "Cisza" czy "Raz dwa w górę ręce". 3,5 godziny później sceną zawładnie zespół "Piersi" - wykonawca uwielbianej przez tłumy "Bałkanicy". To jednak nie koniec muzycznych atrakcji. W niedzielę Białka Tatrzańska wybrzmi subtelną i melancholijną nutą, którą zaserwuje gościom prawdziwa wirtuozka emocji, czyli Ania Dąbrowska. Artystka wykona swoje największe hity, wśród których z pewnością znajdzie się popularna ostatnio utwór "Porady na zdrady".

Obecność wielkich gwiazd polskiej piosenki to nie lada gratka dla fanów muzyki, którzy podczas Festynu będą mieli niepowtarzalną okazję posłuchać swoich ulubieńców na żywo. Ponieważ koncerty nie są biletowane, każdy z gości może w nim wziąć udział za darmo!

Impreza u sto Tatr nie może się obyć bez akcentów podhalańskich - na białczańskiej scenie pojawią się zatem również zespoły, które na co dzień wykonują muzykę góralską. Publiczność usłyszy regionalne piosenki, okraszone pięknymi, ludowymi tańcami. Jakie lokalne talenty zaprezentują się nam w tym roku? W sobotę publiczność zabawiać będą "Mali Białcanie" oraz zespół "Sykowni". Niedzielny dzień uatrakcyjnią natomiast występy grup "Zyngierki Białcańskie", "Białcanie" oraz "Śtuderanci".

Gwiazdy uwielbiają Festyn w Białce Tatrzańskiej!

Genialna atmosfera oraz niepowtarzalny klimat Festynu sprawiają, że gwiazdy polskiej muzyki chętnie biorą udział w białczańskiej inicjatywie. Oprócz znakomitej zabawy, koncerty zawsze mają tu efektowną oprawę i piękne tło - odbywają się u szczyt pięknych i dostojnych Tatr. To właśnie one przywiodły na białczańską scenę polskie królowe popu - Agnieszkę Chylińską i Sylwię Grzeszczak, które rozgrzały białczańską publiczność do czerwoności podczas ubiegłorocznej edycji Festynu. Na białczańskiej scenie nie zabrakło również mocnych rockowych brzmień, dzięki występom grup, takich jak Ira czy Strachy na Lachy. Niedzielne koncerty Sylwii Grzeszczak i Iry zgromadziły na placu aż 20 tysięcy miłośników dobrej muzyki!

Każdy może zostać Ceprem i Ceperką Roku!

Oprócz muzycznych rozrywek, organizatorzy przygotowali również szereg atrakcji z nutką rywalizacji w tle. Jak co roku, goście imprezy mają szansę zmierzyć się w walce o zaszczytny tytuł Cepra i Ceperki Roku. By zdobyć to miano, kandydaci muszą jednak spełnić pewne warunki. Jakie? W wyborach Cepra i Ceperki mogą wziąć udział osoby, które:

  • mają powyżej 18 r.ż.,
  • mieszkają co najmniej 99 km od Białki Tatrzańskiej.

Na każdego kandydata czeka szereg równie wymagających, co zabawnych konkurencji, wśród których wymienić można, choćby:

  • pakowanie plecaka na czas,
  • tor przeszkód,
  • slalom z otwartym parasolem,
  • konkurs śpiewu i tańca, itd.

Ponadto, osoby pretendujące do miana Cepra i Ceperki Roku stawią również czoła wyzwaniom, na których poległby niejeden góral! Do takich wyzwań należy choćby tłumaczenie gwary góralskiej na język literacki. Wszystkie konkurencje będą oceniane przez sympatyczne jury, a dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Ubiegłoroczni triumfatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz upominki od partnerów. Jakie nagrody pojawią się w tym roku? Przekonamy się już 5 i 6 sierpnia.

Kto w tym roku zostanie najdzielniejszym z Harnasi?

Wśród atrakcji tegorocznego Festynu Białczańskiego znajdzie się również coś dla prawdziwych górali z krwi i kości. Jak co roku, najdzielniejsi górale z najznamienitszych góralskich rodów zawalczą tu o tytuł Harnasia Roku. Wybór Harnasia w Białce Tatrzańskiej nie jest przypadkowy - to właśnie z tego miejsca wywodzą się bowiem najbardziej znani zbójnicy z rodu Nowobilskich. By kultywować i promować zbójnicką tradycję, specjalne jury wybiera co roku najsprawniejszego, najmądrzejszego i charakternego harnasia, który wraz z "Nojśwarniyso Górolecką" reprezentują Powiat Tatrzański podczas największych imprez. W ubiegłym roku do boju stanęło sześciu śmiałków, którzy dzielnie walczyli między sobą w licznych konkurencjach sprawnościowych, tanecznych i wokalnych. W tym roku również kandydaci na zbójników również będą musieli wykazać się szerokim wachlarzem umiejętności. W programie przewidziano konkurs wiedzy o zbójnictwie, o Podhalu i całej góralskiej kulturze, rywalizację taneczną z hajdukiem w roli głównej, a także konkurencję tańca solowego z partnerką. W boju o tytuł Harnasia Roku, nie zabraknie również konkurencji wokalnej oraz rywalizacji w jeździe konnej. Potyczki między góralami każdego roku podbijają serca publiczności, zwłaszcza zaś żeńskiej jej części. Harnasiowe konkurencje pokazują ponadto ogrom wyzwań, przed jakimi stają na co dzień górale, uświadamiając przy okazji co to znaczy być prawdziwym mężczyzną na Podhalu. W ubiegłym roku zwycięzcą rywalizacji został Jan Stanuch - 18-latek z Zakopanego, który oprócz atrakcyjnych nagród, dostąpił zaszczytu rozpalenia watry i odtańczenia zbójnickiego w gronie harnasi wybranych w ubiegłych latach.

500+ atrakcji dla całych rodzin!

Jak co roku, organizatorzy Festynu przygotowali szereg rodzinnych atrakcji. Jedną z nich jest niedzielna konkurencja pod wdzięczną nazwą "Rodzinna Familiada". W rywalizacji tej mogą wziąć udział czteroosobowe ekipy, które stawią czoła konkurencjom, takim jak:

  • Labirynt Maryny,
  • Skoczek,
  • "Kosor"- próba Juhasicka na dojenie owiec,
  • Pucenie Łoscypka,
  • Zbójnicki Dart czyli cylowanie ciupagami do celu,
  • Ceprostrada - tor przeszkód,
  • Kręgle po góralsku,
  • Strzelanie z procy do celu, itd.

To jednak nie koniec rodzinnych atrakcji. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych, na których czekają różnego rodzaju bajeczne rozrywki. W ramach programu animacyjnego "W zdrowym ciele, zdrowy duch" dzieci wezmą udział w wielu zabawach: od przeciągania liny, przez przez puszczanie baniek i malowanie buziek aż po przedstawienia teatralne. Wśród dziecięcych atrakcji znajdują się również liczne zajęcia plastyczne, sportowe i muzyczne.

Nie zabraknie sportowych emocji

Choć wydawać by się mogło, że Festyn Białczański to przede wszystkim muzyka i góralskie wygibasy, to jednak nie brakuje tu również sportowych akcentów. Już w sobotni poranek wędkarze muchowi rozpoczną swoją walkę o Puchar Białki. To konkurencja, która towarzyszy nam już od 4 lat, ciesząc się dużą popularnością wśród gości. Kolejnym, sportowym gwoździem programu są piłkarskie zmagania Old Boysów. W tym roku naprzeciw siebie staną drużyny Watry Kotelnica oraz Wisłoki Dębica. Panowie zawalczą o zwycięstwo w niedzielne popołudnie, a emocji, jak co roku, z pewnością nie zabraknie. Podczas zeszłorocznej edycji walka była tak zażarta, że po upływie regulaminowego czasu gry, zwycięzca wciąż nie był znany. Rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero w rzutach karnych: Watra Kotelnica pokonała Cracovię Kraków 5:4. Jak będzie w tym roku? Dowiemy się już w niedzielę 6 sierpnia.

Wystrzałowe atrakcje w bonusie

Jak co roku, organizatorzy Festynu przygotowali dla gości wystrzałowe niespodzianki. W sobotni wieczór, tuż po występie zespołu Piersi, niebo nad Białką Tatrzańską rozświetli zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni. Dzięki kolorowemu festiwalowi fajerwerków, Białka stanie się najjaśniejszym i najpiękniejszym miejscem w kraju, obdarowując gości niepowtarzalnymi wspomnieniami. Wśród ognistych atrakcji imprezy znajduje się również ważny punkt programu, jakim jest rozpalanie watry. Watra, czyli góralskie ognisko rozpalane było niegdyś w bacówkach i szałasach. Na pamiątkę tej tradycji, zwycięzca harnasiowych konkurencji rozpala ją o zmorku, a wszyscy goście mogą się ogrzać w jej cieple podczas wspólnych śpiewów i tańców.

A to wszystko bezpłatnie!

Jednym z największych atutów Festynu Białczańskiego jest jego bezpłatny charakter - goście imprezy nie płacą bowiem ani za wstęp, ani za omawiane powyżej atrakcje. Wszystkie oferowane przez organizatorów rozrywki: koncerty, zabawy i sportowe rywalizacje są dostępne dla każdego.

Czy wiesz, że…

Festyn Białczański to impreza, która każdego roku gromadzi na placu przy Kotelnicy dziesiątki tysięcy fanów dobrej zabawy i muzyki. Każda edycja jest unikatowa i jedyna w swoim rodzaju, zapewniając gościom niepowtarzalne wspomnienia. Dzięki nim formują się ciekawostki, takie jak te, które zgromadziliśmy poniżej. Czy wiesz, że...

  • Festyn Białczański odbywa się już po raz 21,
  • Każda edycja trwała co najmniej 2 dni,
  • Po raz 12 impreza odbywa się na parkingu przy Kotelnicy
  • Ubiegłoroczna edycja zgromadziła ok. 30 tysięcy osób.
  • Najmłodszy harnaś Roku to 18-letni jan Stanuch, wybrany w 2016 roku,
  • Ubiegłoroczną konkurencję o tytuł Cepra I Ceperki Roku wygrało małżeństwo - Andrzej Chmiel i jego żona Józefa - mieszkańcy Sułkowic.
  • Tegoroczna edycja Festynu będzie trwała dokładnie 34,5 godziny?

Jaki będzie Festyn Białczański 2017?

Tegoroczna edycja Festynu Białczańskiego zapowiada się znakomicie, a organizatorzy liczą na rekordową frekwencję. Do największych atrakcji imprezy należą bez wątpienia koncerty największych gwiazd polskiej muzyki: Kamila Bednarka, Ani Dąbrowskiej i zespołu Piersi, jednak nie mniejszą popularnością i sympatią cieszą cię odbywające się co roku Wybory Cepra i Ceperki, a także Harnasia Roku. Kto w tym roku zwycięży? Jak zaprezentują się na scenie gwiazdy? Kto wygra pozostałe konkurencje? Na wszystkie te pytania odpowiedź poznamy już 5 i 6 sierpnia. W pierwszy sierpniowy weekend zapraszamy wszystkich fanów dobrej zabawy na plac przy Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej!



1999-2024 © MATinternet Zakopane | Powered by MATcms