Wieś Rzepiska w gminie Bukowina Tatrzańska jest typową wsią turystyczno – pasterską ulokowaną na polskim Spiszu. Fakt jej przynależności do Bukowiny nie jest dziełem przypadku. Rzepiska powstała bowiem w pierwszej połowie siedemnastego wieku jako osada utworzona przez pasterzy wołoskich i uciekinierów z obszarów węgierskich. Jej pierwszymi osadźcami oprócz wyżej wymienionych uchodźców były polskie rodziny z sąsiadujących Łapsz, Kacwina oraz Niedzicy. Z biegiem czasu przybywało tu również sporo rodzin z sąsiednich wsi podhalańskich.
Początek datowania osiadających rodów w Rzepiskach jest wyznaczony metrykami urodzin pierwszych osadników w kościelnych księgach, datowanych od roku 1655 w parafii Łapsze Niżne. Z tą historią wiąże się pierwsza wzmianka o sołtystwie wsi i późniejszym osiedlu wspomnianym jako ,,Pawliki” nazwanym tak od nazwiska jego założycieli. To był rok 1660. Z tą datą Rzepiska trafiły do parafii w Jurgowie początkując nową erę malutkiej jeszcze osady. Przed tym okresem historyczna już droga do Łapsz zyskała za to miano ,,umartych”. Tą drogą chowano zmarłych, na cześć których zachowały się stare, murowane kapliczki pokryte daszkiem z gontów. Obecnie w Rzepiskach funkcjonują dwie szkoły i dwie remizy ochotniczej straży pożarnej.
Rzepiska oprócz funkcji turystycznej zachowały również w dalszym ciągu rolniczy charakter. Rdzenni mieszkańcy kultywują pieczołowicie pasterskie zwyczaje hodując liczne stada owiec. We wsi w dalszym ciągu największe znaczenie mają stare rody bacowskie. Wśród nich wymienić należy Madejów, Szyszków, Wojtyczków i Solosów. Jako swoistą ciekawostkę Rzepisk można uznać fakt zachowania u niektórych rodzin tradycję kultywowania magii i guseł. Tylko w tym miejscu na Podhalu można jeszcze na własne oczy zobaczyć czary lecznicze średniowiecznych słowian. Obrzędy te mają swoje korzenie w prastarych zwyczajach wołoskich pasterzy zawleczonych na Podhale kilkaset lat temu. Wieś Rzepiska liczy niespełna 1000 osób. Jak na tą liczbę oferowane noclegi w Rzepiskach w ilości około 400 miejsc noclegowych są wielkością wprost imponującą. Zapewne sprawia to fakt, że przedsiębiorczy mieszkańcy gminy nie stawiają już na starodawne gusła, lecz na nowatorskie podejście do spraw turystyki zimowej i letniej, oferując wszystko, co mają najlepszego do zaoferowania – tu Zobacz trzy skarby Bukowiny Tatrzańskiej jakimi są woda, śnieg i góry.
PRZEGLĄDAJ NOCLEGI W RZEPISKACH W NASZEJ BAZIE PODHALAŃSKIEJ »