K
O
N
T
A
K
T
ZAREKLAMUJ SIĘ »
mt7.eu - kupuj bilety online kulig, rabaty na wyciagi
Czarna Góra noclegi

Noclegi w Czarnej Górze

Czarna Góra oferuje tanie noclegi przy stacji narciarskiej

Wieś Czarna Góra jest jedną ośmiu gminnych wsi Bukowiny Tatrzańskiej oraz jedną z czternastu wsi Polskiego Spisza. Nazwa Czarna Góra wywodzi się zgodnie z istniejącą legendą od wyglądu wzgórz po zachodzie słońca, niegdyś porośniętych nieprzebytym lasem świerkowym. Według niepotwierdzonych przekazów ustnych około roku 1500 - setnego osiedliła się tutaj grupa Wołochów, będących chłopami uciekającymi przed nadciągającą armią turecką, opanowującą kontynent europejski. Pierwsi osadnicy byli zatem ludźmi lasu, doskonale obytymi w rzemiośle łowiectwa oraz znającymi się na pasterstwie (tu wchodziły w grę głównie hodowla owiec i krów).

Do dzisiaj zachował się jedynie pierwotny dokument o powstaniu osady, pochodzący z 1655 roku, będący metryką parafii Łapsze Wyżne i sygnalizujący, iż do grupy Wołochów dołączyli również przedstawiciele z sąsiednich wsi podhalańskich, którzy z biegiem czasu stali się dominującą grupą etniczną Czarnej Góry. Wieś jest podzielona na trzy przysiółki. Zagóra jest częścią zlokalizowaną od strony Trybsza. Drugi przysiółek nazywany Sołtystwem i stanowiący historycznie najstarszą część wsi, zlokalizowany jest niemal w najwyższym punkcie wzgórza i posiada najlepszy dojazd od strony Jurgowa rozciągając się aż do rzeki Białki. W najniżej położonym miejscu znajduje się tutaj osiedle Romów (zwanym Kamieniec), którzy osiedlili się w Bukowinie niemal dwieście lat temu.

Na dzień dzisiejszy Czarna Góra liczy blisko dwa tysiące mieszkańców, zachowując jednocześnie historię praprzodków w postaci kilku spiskich zagród na Sołtystwie, przypominających rodowitym góralom i turystom historię tego miejsca. Najnowsza część Czarnej Góry przebiega w kierunku Jurgowa. Tutaj wybudowano w 1872 kapliczkę p.w. Trójcy Świętej, a na osiedlu Budzówka przydrożną kapliczkę p.w. Św. Jana Nepomucena, ufundowaną po powodzi w 1874 roku. Tutaj też powstał pierwszy kościół w 1984 roku z dobudowanymi w kolejnych latach wieżami. U podnóża nowo powstałego kościoła wybudowano również grotę Matki Boskiej Fatimskiej. W Czarnej Górze warto zwiedzić tradycyjną zagrodę rodziny Korkoszów, której zabudowania są niemal idealnym przykładem spiskiej zagrody z dziewiętnastego wieku oraz zabudowania gospodarcze w postaci kamiennej stajni, wozowni oraz chlewu dla świń. Zagroda Korkoszów dla nowoczesnej obecnie Czarnej Góry jest miejscem, gdzie świat tradycyjnej kultury góralskiej jest wciąż żywym akcentem. Obecnie narciarze i letnicy przybywający na nocleg do Czarnej Góry nie będą rozczarowani ofertą turystyczną wsi. Mogą do woli korzystać z kąpieli w czystej rzece Białce, podziwiać wspaniałą panoramę Tatr roztaczającą się praktycznie z każdego miejsca, korzystać ze stacji narciarskiej usytuowanej na okolicznym wierchu (a także w pobliskim Jurgowie), jak również moczyć swoje ciała w zdrowotnych wodach termalnych w dwóch basenach termalny zlokalizowanych w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej.

Noclegi w Czarnej Górze, jak wszędzie na Podhalu są bardzo zróżnicowane. Począwszy od typowych kwater prywatnych, znajdziemy tu również noclegi w pensjonatach, jak również w noclegi w hotelach o ponad przeciętnym standardzie. Ważną informacją w poszukiwaniu dogodnych noclegów będzie zapewne bliskość okolicznych wyciągów narciarskich, odległość do basenów termalnych oraz standard wyposażenia pokoi gościnnych, na który zawsze należy zwracać baczną uwagę.

PRZEGLĄDAJ NOCLEGI W CZARNEJ GÓRZE W NASZEJ BAZIE PODHALAŃSKIEJ »

Noclegi przy stacji narciarskiej są atutem Czarnej Góry

Stacja narciarska w Czarnej Górze Czarna Góra


1999-2024 © MATinternet Zakopane | Powered by MATcms